Фалунь Дафа в Україні і в світі

Сонячний календар, місячний календар і що незвичайного відбудеться у 2023 році

Китайський Новий рік у 2023 році випав на 22 січня, і всі знають, що це рік Кролика. Тут ми хотіли б обговорити деякі цікаві факти, пов’язані з цим.

Китайська система зодіаку складається з двох основних компонентів: тянь гань (Небесні стовбури) і ді чжи (Земні гілки). Десять Небесних стовбурів пов’язані з п’ятьма елементами, а саме: цзя та і (дерево), бін і ді (вогонь), в і цзі (земля), ген і сінь (метал), жень і шуй (вода). Дванадцять Земних гілок відповідають 12 тваринам: цзи (щур), чжоу (бик), їнь (тигр), мао (кролик), чень (дракон), сі (змія), у (кінь), вей (коза), шень (мавпа), ю (півень), сюй (собака) і хай (свиня). Крім того, кожен стовбур або гілка належить їнь (жіночий початок) або ян (чоловічий початок), причому непарні — це ян, а парні — їнь.

Таблиця Небесних стовбурів (тянь гань) і Земних гілок (ді чжи)

Таблиця 1. Небесні стовбури (тянь гань) і Земні гілки (ді чжи)

Примітка: комбінація одного Небесного стовбура (наприклад, гуй) та однієї Земної гілки (наприклад, мао) позначає один рік. 2023рік — це рік Водяного Кролика (гуй мао)

Комбінація одного Небесного стовбура й однієї Земної гілки утворює пару, що становить рік. Починаючи із цзя цзі (перший Небесний стовбур і перша Земна гілка) і закінчуючи гуй хай (останній Небесний стовбур і остання Земна гілка), комбінація повторюється кожні 60 років, що називається шістдесятирічний цикл.

2023 рік — гуй мао, 40-й рік шістдесятирічного циклу, рік Водяного або Чорного Кролика.

Є безліч прислів’їв, пов’язаних із роком Чорного Кролика, таких як «Чорний Кролик приходить, щоб дати гроші, але навіть Бик не може піднятися» і «Чорний кролик приносить гроші, але подвійні джерела перетворять пшеницю на дрова». Про що говорять ці прислів’я?

Сонячний, місячний і місячно-сонячний календарі

Перш ніж відповісти на це запитання, нам слід зробити крок назад і спочатку зрозуміти, що означає китайський календар. У цьому світі прийнято три типи календарів: сонячний, місячний і місячно-сонячний. Сонячний календар використовує положення Землі щодо Сонця для визначення року. Оскільки Земля робить повний оберт навколо Сонця за 365,242199 дня, то 365 днів вважаються одним роком, а зайві години накопичуються в одну добу у високосному році, який буває кожні чотири роки. Так працює сучасний західний календар.

Місячний календар використовує цикл місяця (або місячні фази молодого місяця, повного місяця і півмісяця) для визначення місяця. Оскільки в кожному циклі 29,5306 днів, то навіть при чергуванні місяців, у яких 29 або 30 днів, у 12 місяцях виходить лише 354,3672 дні. Це на 10,875 діб коротше за сонячний рік, який становить 365,242199 днів. Місячний календар має свої переваги. Наприклад, відомо, що фази Місяця пов’язані з фізіологією і психологією людини, а також суспільством. Через його невідповідність визначенню року (цикл обертання Землі навколо Сонця), не так багато країн використовують місячний календар через його пов’язану із цим незручність.

Люди в стародавньому Китаї, усвідомивши цю проблему, прийняли систему місячно-сонячного календаря. Коротко кажучи, рік, як і раніше, визначається циклом обертання Землі навколо Сонця, а місяць визначається фазами місяця. Високосні місяці додаються за необхідності, щоб усунути невідповідність, зберігаючи водночас гармонію Неба, Землі й людини.

Система Небесних стовбурів, Земних гілок і шістдесятирічний цикл були визначені приблизно 5000 років тому в епоху Жовтого Імператора. Але запитань залишилося багато. Через різницю в 10,875 діб між сонячним і місячним циклами високосний місяць, як правило, буває приблизно раз на три роки або двічі на п’ять років. Але який місяць слід додати як додатковий місяць?

Сонячні періоди

Це питання пов’язане з іншим компонентом китайського місячно-сонячного календаря, який називається цзе ці (сонячний період). По суті, ми знаємо, що кожного року є чотири сезони (весна, літо, осінь і зима), і кожному сезону відповідають свої сільськогосподарські роботи, одяг, їжа й багато іншого. Чи є спосіб включити їх до календаря? Розв’язання цього — цзе ці (сонячний період).

Щороку Земля здійснює оберт навколо Сонця по колу в 360 градусів. Його можна поділити на 24 секції з 15 градусами між ними. Це означає 6 сонячних періодів за сезон або два сонячні періоди на місяць, прийняті на Заході. Для кожного періоду даються конкретні умови, що описують пору року, погоду (як на Небі, так і на Землі), які роботи проводити на ґрунті й багато іншого для планування більшості районів Північної півкулі.

Сонячні періоди (цзе ці) у китайському календарі

Таблиця 2. Сонячні періоди (цзе ці) у китайському календарі

Попри свою складність, як видно з Таблиці 2 (вище), система цзе ці (сонячний період) була повністю встановлена 2000 років тому за часів династії Хань. Як і багато іншого, кожен із сонячних періодів також належить до їнь або ян, причому непарні — до ян, а парні — до їнь. Було вирішено, що якщо в місяці є лише ян-сонячний компонент, але відсутній їнь-компонент, то він стане високосним місяцем, доданим до попереднього місяця.

Наприклад, після китайського Нового року у 2023 році, який настав 22 січня (за західним Сонячним календарем), це чжун і гу ю китайський січень, а також цзін чже і чун фень у китайському лютому. Але наступного місяця є лише цін мін, тому він стає високосним місяцем (тобто високосним китайським лютим) до початку березня за китайським календарем.

Високосний лютий випадає порівняно рідко, приблизно раз на 19 років, він був, наприклад, в 1985 та 2004 роках, і цього, 2023 року. Через свою тривалість (384 дні в 13 місяцях) китайський 2023 рік має два лі чуня (початок весни), тоді як у наступному 2024 році лі чуня немає.

З високосним лютим пов’язані різні прислів’я. Наприклад, «Подвійна весна у високосному лютому приносить весняний холод і осінню посуху» й «Коли в році дві весни, ґрунт розглядають як золотий».

Ді Му Цзін (Сутра Матері-Землі) дає такий опис року гуй мао: «У рік гуй мао змішано щастя й смуток, рясні дощі і град навесні і влітку змінюються посухою восени. У районі Янь і Чжао (північний Китай) добре росте шовковиця й коноплі (для одягу), тоді як земля У (нижче за течією річки Янцзи) насолоджується врожаєм рису. Багато людей хворіє, худоба заражена чумою, на гілках шовковиць немає листя для шовковичних черв’яків. Жінки, які займаються розведенням шовковичних черв’яків, хвилюються й плачуть: шовк, отриманий внаслідок важкої праці, приносить малу віддачу».

Особлива ера

З прислів’їв, наведених на початку цієї статті, видно, що рік Чорного Кролика обіцяє найближчим часом багато несподіванок. Це правда, що багато людей, зокрема й громадяни Китаю, тепер багатші, ніж раніше, і навіть насолоджуються матеріальними благами.

Але без хорошої моральної основи вся важка праця може виявитися марною через біди, такі як посуха, холод, епідемії, економічні кризи тощо. Подивившись на те, що відбувається в цьому світі, можна виявити, що жорстокість і брехня компартії Китаю (КПК), трирічна пандемія й нещодавня потужна хвиля Covid, яка накрила Китай, можуть стати серйозним попередженням і змусити нас глибоко замислитися.

У всіх культурах людство прагнуло здоров’я і щастя. Однак короткострокове багатство не обов’язково означає безпеку, процвітання й довгострокову стабільність. Тільки якщо ми цінуємо доброчесність, діємо по совісті і відкидаємо тоталітарні режими, ми можемо зберегти тисячолітню цивілізацію й без жалю передати її майбутнім поколінням.

Джерело: Minghui.org

  • Чому існують люди

    Купити книгу Чжуань Фалунь а Україні
  • медитація Фалунь Дафа онлайн
  • Популярне

    pic